(Dimethylamino)trimethyltin(IV)
ALDRICH/429287 - technical grade
Synonym: Pentamethylstannanamine
CAS Number: 993-50-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H15NSn
Molecular Weight: 207.89
MDL Number: MFCD00008298
Linear Formula: (CH3)3SnN(CH3)2
Product Type: Chemical
| bp | 126 °C (lit.) |
| density | 1.274 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C2H6N.3CH3.Sn/c1-3-2;; |
| InChI key | HQFPMGPCIKGRON-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)[Sn](C)(C)C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H300 + H310 + H330 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P262 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | F,T+,N |
| Risk Statements | 11-26/27/28-50/53 |
| Safety Statements | 26-27-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN2924 - class 3 - PG 2 - EHS - basic - Flammable liquids, corro |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 35.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 2 °C - closed cup |
| bp | 126 °C (lit.) |
| Density | 1.274 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |




