Polystyrene-block-poly(ethylene-ran-butylene)-block-polystyrene-graft-maleic anhydride
ALDRICH/432431 - melt index ~21 g/10 min (230°C/5.0kg)
Synonym: maleated copolymer; maleated polymer; maleic copolymer
CAS Number: 124578-11-6
MDL Number: MFCD00241501
Product Type: Chemical
| composition | maleic anhydride, ~2 wt. % |
| density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| elongation | ASTM D 412 - 500% (ultimate) |
| form | pellets |
| hardness | 75 (Shore A) |
| InChI key | WBWITWZSMYQPNN-UHFFFAOYSA |
| melt index | ~21 g/10 min (230°C/5.0kg) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C=C.C=CC=C.O=C1OC(=O)C=C1 |
| solubility | solvents with solubility parameters between 7.7 and 9.4: soluble |
| viscosity | 12.5 poise, 15 wt. % in toluene(25 °C, Brookfield)(lit.) |
| Application: | Component of hot melt adhesives, sealants, asphalt and oil gels. Modifier for polymers, thermosets and general rubber compounding. Direct molded or extruded auto parts, sporting goods, footware and film. |
| Features and Benefits: | Maleic anhydride is grafted on the mid-block to increase compatibility with polar coatings and increase interaction with substrates. More oxidatively stable than unsaturated precursor. Flexible to -80°C. |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| Physical form: | Thermoplastic elastomer. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


