Polystyrene-block-polybutadiene
ALDRICH/432490 - 30 wt.% styrene
CAS Number: 308076-12-2
MDL Number: MFCD00010045
Linear Formula: [CH2CH(C6H5)]x (CH2CH=CHCH2)y [CH2CH(C6H5)]x
Product Type: Chemical
| contains | phenolic as antioxidant |
| elongation | ASTM D 412 - 600% (ultimate) |
| form | beads |
| hardness | 61 (Shore A) |
| melt index | 10 g/10 min (200°C/5.0kg) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| solubility | solvents with solubility parameters between 7.7 and 9.4: soluble |
| viscosity | 8.5 poise, 25 wt. % in toluene(25 °C, Brookfield)(lit.) |
| Application: | Component of hot melt adhesives, sealants, asphalt and oil gels. Modifier for polymers, thermosets and general rubber compounding. Direct molded or extruded auto parts, sporting goods, footware and film. |
| Features and Benefits: | High strength and low viscosity for easy melt and solution processing. High temperature degradation results in cross-linking. Flexible to -65°C. Excellent electrical insulator. Resists acids and alkali. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| Physical form: | Thermoplastic elastomer. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| UNSPSC | 12162002 |

