cis-Dichlorobis(diethyl sulfide)platinum(II)
ALDRICH/432849
Synonym: cis-Dichlorobis(1,1′-thiobisethane)platinum; cis-Bis(diethyl sulfide)platinum(II) chloride
CAS Number: 15442-57-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H20Cl2PtS2
Molecular Weight: 446.36
EC Number: 239-454-1
MDL Number: MFCD00050943
Linear Formula: [(C2H5)2S]2PtCl2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/2C4H10S.2ClH.Pt/c2*1-3 |
| InChI key | DCIVLRIRJUWCIS-UHFFFAOYSA |
| mp | 105 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: platinum |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Pt]Cl.CCSCC.CCSCC |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 105 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


