Cyclen tetrahydrochloride
ALDRICH/433349 - 98%
Synonym: 1,4,7,10-
CAS Number: 10045-25-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H20N4 · 4HCl
Molecular Weight: 318.11
MDL Number: MFCD00068484
Linear Formula: C8H20N4 · 4HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C8H20N4.4ClH/c1-2-10-5 |
| InChI key | SBWLCGZEBQGYRP-UHFFFAOYSA |
| mp | >293 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].Cl[H].Cl[H].Cl[H].C |
| Application: | Cyclen tetrahydrochloride may be used for the synthesis of 1,4,7,10-tetraazacyclodod |
| General description: | Cyclen tetrahydrochloride is a macrocycle hydrochloride salt. It can be synthesized using perhydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopenteno[1,3 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | >293 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


