Hydrazine solution
ALDRICH/433632 - 1.0 M in THF
Synonym: Hydrazine; Nitrogen hydride
CAS Number: 302-01-2
Empirical Formula (Hill Notation): H4N2
Molecular Weight: 32.05
MDL Number: MFCD00011417
Linear Formula: NH2NH2
Product Type: Chemical
| bp | 65 °C |
| concentration | 1.0 M in THF |
| density | 0.886 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | hydrazine |
| InChI | 1S/H4N2/c1-2/h1-2H2 |
| InChI key | OAKJQQAXSVQMHS-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NN |
| Application: | Hydrazine solution may be employed for the following studies: • As reducing agent for the reduction of the first row (3d) transition metal complexes in aqueous solution. • Preparation of nanoscale reduced metal oxides such as VO2(B), Cr2O3. • As fuel for the direct hydrazine fuel cell (DHFC). • As reducing agent for the synthesis of metallic monodisperse copper nanoparticles. |
| General description: | Hydrazine promotes the cation exchange reaction for fast doping Cu ions into ZnSe nanocrystals. |
| Packaging: | 100, 800 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H332 - H315 - H317 - H319 - H335 - H350 - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P280 - P308 + P313 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,T,N |
| Risk Statements | 45-11-19-20/21/22-36/37/38-43-50/53 |
| Safety Statements | 53-16-26-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN 1993BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -4.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -20 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| bp | 65 °C |
| Density | 0.886 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352100 |





