Poly(ethylene-co-methyl acrylate-co-glycidyl methacrylate)
ALDRICH/433640 - pellets
Synonym: Ethylene-methyl acrylate-glycidyl methacrylate copolymer; Glycidyl methacrylate-
CAS Number: 51541-08-3
MDL Number: MFCD00217719
Product Type: Chemical
| composition | glycidyl methacrylate, 8 wt. % |
| methyl acrylate, 25 wt. % | |
| density | 0.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | pellets |
| hardness | 70 (Shore A, ASTM D 2240) |
| InChI | 1S/C7H10O3.C4H6O2.C2H4/c1 |
| InChI key | CNJPFZOQZWIGIB-UHFFFAOYSA |
| melt index | 6 g/10 min (190 °C/2.16kg) |
| mp | 39 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O1C(C1)COC(=O)C(=C)C.O(C) |
| transition temp | softening point <40 °C (Vicat, 1kg load, ASTM D 1525) |
| Application: | Cross-linkable coatings and adhesion promoter. |
| Application: | Pendant glycidyl functionality available for grafting or cross-linking. |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 39 °C (lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

