2-(Chloromethyl)anthraquinone
ALDRICH/434256 - 98%
CAS Number: 6374-87-4
Empirical Formula (Hill Notation): C15H9ClO2
Molecular Weight: 256.68
MDL Number: MFCD00216612
Linear Formula: C15H9ClO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C15H9ClO2/c16-8-9-5-6- |
| InChI key | NVUYDKYMEMGYFP-UHFFFAOYSA |
| mp | 166-169 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | ClCc1ccc2C(=O)c3ccccc3C(= |
| Application: | 2-(Chloromethyl)anthraqui • Synthesis of 2-[methylamino-N-(1′-methyl-4′-N,N-diethylaminobutyl)]anthr • Synthesis of 2-(3,4-dicyano-phenyl)-2- • To alter the glassy carbon (GC) electrode surface in order to investigate the oxygen reduction reaction (ORR) in alkaline medium. |
| General description: | 2-(Chloromethyl)anthraqui |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 166-169 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


