Poly(4-styrenesulfonic acid-co-maleic acid) sodium salt
ALDRICH/434558 - average Mw ~20,000, powder
CAS Number: 68037-40-1
MDL Number: MFCD00217739
Linear Formula: [CH2CH(C6H4SO3R)]x[CH(CO2R)CH(CO2R)]y, R=H or Na
Product Type: Chemical
| density | 0.94 g/mL at 25 °C |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H8.C4H2O3.Na/c1-2-8- |
| InChI key | AGYUYWQDVRLUBV-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mw ~20,000 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].O2C(=O)C=CC2=O.c1(c |
| viscosity | 30 cP, 30 % in H2O(lit.) |
| Application: | Scale control. Dispersant for pigments, clays and fillers. |
| Features and Benefits: | High charge density. Slight surface activity, low foaming. |
| General description: | 1:1 4-styrenesulfonic acid:maleic acid mole ratio |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12162002 |


