(+)-O,O′-Di-pivaloyl-D-tartaric acid
ALDRICH/43456 - ≥98.0%
Synonym: (+)-DPTA
CAS Number: 76769-55-6
Empirical Formula (Hill Notation): C14H22O8
Molecular Weight: 318.32
MDL Number: MFCD00015634
Linear Formula: [(CH3)3CCO2CH(CO2H)-]2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% |
| functional group | carboxylic acid |
| ester | |
| InChI | 1S/C14H22O8/c1-13(2,3)11( |
| InChI key | UFHJEZDFEHUYCR-YUMQZZPRSA |
| mp | 127-130 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +23.5±1°, c = 1.7% in dioxane |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)C(=O)O[C@@H]([C@H |
| General description: | (+)-O,O′-Di-pivaloyl- |
| Other Notes: | Reagent for the "deracemization" of carbonyl compounds by enantio-selective protonation of enamines or Li-enolates ; Synthesis of optically active α-amino acids |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% |
| mp | 127-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |

