Vinyl methacrylate
ALDRICH/434620 - 98%
Synonym: Vinyl methacrylate
CAS Number: 4245-37-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8O2
Molecular Weight: 112.13
EC Number: 224-205-1
MDL Number: MFCD00059329
Linear Formula: H2C=C(CH3)CO2CH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 111-112 °C (lit.) |
| contains | 150-300 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor |
| density | 0.933 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H8O2/c1-4-8-6(7)5(2) |
| InChI key | FFYWKOUKJFCBAM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C(=O)OC=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 3272 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 55.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 13 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 111-112 °C (lit.) |
| Density | 0.933 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


