Isobutyl acrylate
ALDRICH/436305 - ≥99%, contains 10-20 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor
Synonym: Isobutyl 2-propenoate; Isobutyl acrylate
CAS Number: 106-63-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H12O2
Molecular Weight: 128.17
EC Number: 203-417-8
MDL Number: MFCD00042865
Linear Formula: CH2=CHCOOCH2CH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| bp | 132 °C (lit.) |
| contains | 10-20 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor |
| density | 0.89 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H12O2/c1-4-7(8)9-5-6 |
| InChI key | CFVWNXQPGQOHRJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)COC(=O)C=C |
| Application: |
|
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H312 + H332 - H315 - H317 - H335 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21-37/38-43 |
| Safety Statements | 9-24-37 |
| RIDADR | UN 2527 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 89.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 32 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 132 °C (lit.) |
| Density | 0.89 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |



