Bis(dicyclohexylphosphino)methane
ALDRICH/436437 - 95%
Synonym: Methylenebis(dicyclohexylphosphine)
CAS Number: 137349-65-6
Empirical Formula (Hill Notation): C25H46P2
Molecular Weight: 408.58
MDL Number: MFCD00143763
Linear Formula: (C6H11)2PCH2P(C6H11)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C25H46P2/c1-5-13-22(14 |
| InChI key | OWFLJHJHQKHZJR-UHFFFAOYSA |
| mp | 95-102 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand | |
| SMILES string | C1CCC(CC1)P(CP(C2CCCCC2)C |
| Application: | Catalyst for: • Ru/phosphine catalyzed anti-Markovnikov addition reactions • Regioselective Suzuki coupling reactions • Ru/phosphine catalyzed homogeneous hydrogenation reactons • Mediated cross-coupling reactions |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 95-102 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352001 |


