(+)-Isopulegol
ALDRICH/439053 - 99%
Synonym: (1S,2R,5S)
CAS Number: 104870-56-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18O
Molecular Weight: 154.25
MDL Number: MFCD00213790
Linear Formula: C10H18O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 91 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 0.912 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C10H18O/c1-7(2)9-5-4-8 |
| InChI key | ZYTMANIQRDEHIO-AEJSXWLSSA |
| optical activity | [α]20/D +22°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@H]1CC[C@@H]([C@@H](O) |
| Application: | (+)-Isopulegol can be used as a starting material to synthesize: • A natural product (−)-isopiperitenone. • Medicinally important octahydro-2H-chromen-4-ol derivatives by reacting with benzaldehydes. • Antituberculosis diterpenoid named 12-epi-ileabethoxazole. |
| General description: | Isopulegol is a monoterpene alcohol, which is generally found in essential oils of various plants. It is widely used as a fragrance ingredient in cosmetics, shampoos and toilet soaps. Isopulegol is also a key intermediate in the synthesis of (−)-menthol. |
| Packaging: | 1 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | closed cup |
| Flash Point(C) | closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 91 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 0.912 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352002 |


