(4-Hydroxyphenoxy)acetic acid
ALDRICH/439398 - 98%
CAS Number: 1878-84-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O4
Molecular Weight: 168.15
EC Number: 217-525-8
MDL Number: MFCD00014362
Linear Formula: HOC6H4OCH2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C8H8O4/c9-6-1-3-7(4-2- |
| InChI key | PKGWLCZTTHWKIZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 154-157 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)COc1ccc(O)cc1 |
| General description: | (4-Hydroxyphenoxy)acetic acid along with formaldehyde ammonium salt forms a polyaromatic anionic compound RG-13577. RG-13577 mimics the synthetic heparin and specifically binds to the vascular smooth muscle cells (SMCs) and inhibits their proliferative growth. In the molecules of (4-hydroxyphenoxy)acetic acid, the carboxyl groups are held together by R22(8) hydrogen bonds. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 154-157 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


