Ytterbium(III) chloride
ALDRICH/439614 - powder, 99.9%
Synonym: Ytterbium chloride; Ytterbium trichloride
CAS Number: 10361-91-8
Empirical Formula (Hill Notation): Cl3Yb
Molecular Weight: 279.40
EC Number: 233-800-5
MDL Number: MFCD00011288
Linear Formula: YbCl3
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤1500.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/3ClH.Yb/h3*1H;/q;;;+3/ |
| InChI key | CKLHRQNQYIJFFX-UHFFFAOYSA |
| mp | 875 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: ytterbium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Yb](Cl)Cl |
| Application: | Applied with NiCl2 to form a very effective catalyst for the reductive dehalogenation of aryl halides. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P332 + P313 - P362 + P364 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% |
| mp | 875 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


