Ethyl 4-(butylamino)benzoate
ALDRICH/439835 - 98%
CAS Number: 94-32-6
Empirical Formula (Hill Notation): C13H19NO2
Molecular Weight: 221.30
EC Number: 202-322-9
MDL Number: MFCD00017283
Linear Formula: CH3(CH2)3NHC6H4CO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 220 °C/2 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| functional group | amine |
| ester | |
| InChI | 1S/C13H19NO2/c1-3-5-10-14 |
| InChI key | GTXRSQYDLPYYNW-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-70 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCNc1ccc(cc1)C(=O)OCC |
| General description: | Ethyl 4-(butylamino)benzoate is an ethyl ester of 4-(butylamino)-benzoic acid. It is used in chemical synthesis. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 220 °C/2 mmHg (lit.) |
| mp | 68-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

