Butyl (S)-(−)-2-pyrrolidone-5-carboxylate
ALDRICH/440329 - 98%
Synonym: Butyl L-pyroglutamate
CAS Number: 4931-68-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO3
Molecular Weight: 185.22
EC Number: 225-568-9
MDL Number: MFCD06858408
Linear Formula: C9H15NO3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 180 °C/6.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.104 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C9H15NO3/c1-2-3-6-13-9 |
| InChI key | QBBAJUQOYIURHA-ZETCQYMHSA |
| optical activity | [α]20/D −13°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCOC(=O)[C@@H]1CCC(=O)N |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 180 °C/6.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.104 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |


