1-[3-(Trimethoxysilyl)propyl]urea
ALDRICH/440817 - 97%
Synonym: γ-Ureidopropyltrimethoxysilane; 3-
CAS Number: 23843-64-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H18N2O4Si
Molecular Weight: 222.31
MDL Number: MFCD00216654
Linear Formula: (CH3O)3Si(CH2)3NHCONH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 217-250 °C (lit.) |
| density | 1.15 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H18N2O4Si/c1-11-14(1 |
| InChI key | LVACOMKKELLCHJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CO[Si](CCCNC(N)=O)(OC)OC |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1-[3-(Trimethoxysilyl)pro |
| General description: | 1-[3-(Trimethoxysilyl)pro |
| Packaging: | 25, 100 mL in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 217-250 °C (lit.) |
| Density | 1.15 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |



