Ethyl 2-(ethoxymethylene)-4,4,4-trifluoro-3-oxobutyrate,mixture of cis and trans
ALDRICH/441236 - 96%
CAS Number: 571-55-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11F3O4
Molecular Weight: 240.18
MDL Number: MFCD02677683
Linear Formula: CF3COC(=CHOC2H5)CO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 80-82 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 1.235 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| ether | |
| fluoro | |
| ketone | |
| InChI | 1S/C9H11F3O4/c1-3-15-5-6( |
| InChI key | XNGGOXOLHQANRB-AATRIKPKSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC=C(C(=O)OCC)C(=O)C( |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Ethyl 2-(ethoxymethylene)-4,4,4 |
| General description: | Ethyl 2-(ethoxymethylene)-4,4,4 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 219.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 104.00 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 80-82 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.235 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

