D-Asparagine
ALDRICH/441597 - 99%
Synonym: (R)-2-Aminosuccinamic acid; (R)-2-Aminosuccinic acid 4-amide; D-Aspartic acid 4-amide
CAS Number: 2058-58-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8N2O3
Molecular Weight: 132.12
EC Number: 218-163-3
MDL Number: MFCD00008036
Linear Formula: H2NCOCH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 99% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H8N2O3/c5-2(4(8)9)1- |
| InChI key | DCXYFEDJOCDNAF-UWTATZPHSA |
| mp | 280 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −35°, c = 5 in 5 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | N[C@H](CC(N)=O)C(O)=O |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 280 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

