3-Iodophenylboronic acid
ALDRICH/441678 - ≥95%
Synonym: B-
CAS Number: 221037-98-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6BIO2
Molecular Weight: 247.83
MDL Number: MFCD01319015
Linear Formula: IC6H4B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| functional group | iodo |
| InChI | 1S/C6H6BIO2/c8-6-3-1-2-5( |
| InChI key | REEUXWXIMNEIIN-UHFFFAOYSA |
| mp | 195-197 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1cccc(I)c1 |
| Application: | Reactant involved in: • Aerobic oxidative coupling with arenes • Coupling with acetals • Synthesis of inhibitors of homoserine transacetylase • Boron-Heck arylation with alkenes • N-arylation • Heck reactions with electrophilic alkenes |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 195-197 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


