Glycerol ethoxylate
ALDRICH/441864 - average Mn ~1,000
Synonym: Polyethylene glycol; Polyoxyethylenetriol
CAS Number: 31694-55-0
MDL Number: MFCD00217407
Linear Formula: HO(CH2CH2O)nCH[CH2(OCH2CH2)nOH]2
Product Type: Chemical
| bp | >200 °C (lit.) |
| density | 1.138 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | viscous liquid |
| hydroxyl value | 160‑177 |
| InChI | 1S/C9H20O6/c10-1-4-13-7-9 |
| InChI key | UCYLROVJSUACAD-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn ~1,000 |
| degree of polymerization 20.4 | |
| pH | 5.5-7.5 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(COCCO)COCCO)CCO |
| solubility | H2O: soluble |
| transition temp | softening point −6-(−4) °C |
| viscosity | 320 cSt(21 °C)(lit.) |
| Application: | Cross-linking agent for poly -esters, -urethanes, and -ethers. |
| Features and Benefits: | Contributes flexibility in polymers. |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | >200 °C (lit.) |
| Density | 1.138 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

