3,9-Bis(2,4-dicumylphenoxy)-2,4,8,10-tetraoxa-3,9-diphosphaspiro[5.5]undecane
ALDRICH/442216
CAS Number: 154862-43-8
Empirical Formula (Hill Notation): C53H58O6P2
Molecular Weight: 852.97
MDL Number: MFCD00274221
Linear Formula: C53H58O6P2
Product Type: Chemical
| functional group | phenyl |
| InChI | 1S/C53H58O6P2/c1-49(2,39- |
| InChI key | WBWXVCMXGYSMQA-UHFFFAOYSA |
| mp | 229-232 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(c1ccccc1)c2ccc(OP3O |
| General description: | 3,9-Bis(2,4-dicumylphenox |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 229-232 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


