Tris(pentafluorophenyl)borane
ALDRICH/442593 - 95%
Synonym: Perfluorotriphenylboron
CAS Number: 1109-15-5
Empirical Formula (Hill Notation): C18BF15
Molecular Weight: 511.98
MDL Number: MFCD00269813
Linear Formula: (C6F5)3B
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | powder |
| greener alternative category | Aligned , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C18BF15/c20-4-1(5(21)1 |
| InChI key | OBAJXDYVZBHCGT-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-131 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1c(F)c(F)c(B(c2c(F)c(F) |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Tris(pentafluorophenyl)bo • A surface passivation material to enhance the performance and stability of perovskite solar cells. • A p-type dopant and a Lewis acid receptor in poly(3-hexylthiophene) (P3HT)-based organic field-effect transistors (OFETs) for environmental ammonia monitoring. • A Lewis acid catalyst in the synthesis of advanced siloxane materials via Piers–Rubinsztajn reaction. • A catalyst in the cyclopropanation of styrenes with aryldiazoacetates to synthesize cyclopropane derivatives under mild conditions. • A versatile reagent widely used in the preparation of d0 arene and other organometallic complexes, useful as polymerization catalysts. • Used with tri-tert-butylphosphine (570958) to study the heterolytic cleavage of dihydrogen at room temperature and one atmosphere pressure. |
| Features and Benefits: | A versatile reagent widely used in the preparation of d0 arene and other organometallic complexes useful as polymerization catalysts. |
| General description: | Tris(pentafluorophenyl)bo |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product has been enhanced for catalytic efficiency. Click here ![]() |
| Packaging: | 1, 5 g in ampule |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 126-131 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

, 