O,O′-Diethyl methylphosphonothioate
ALDRICH/443360 - 97%
CAS Number: 6996-81-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H13O2PS
Molecular Weight: 168.19
MDL Number: MFCD00015875
Linear Formula: CH3P(S)(OC2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 76-79 °C/13 mmHg (lit.) |
| density | 1.055 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H13O2PS/c1-4-6-8(3,9 |
| InChI key | GEDUXIUTPVHAAV-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(C)(=S)OCC |
| General description: | O,O′-Diethyl methylphosphonothioate is a phosphorous containing organic building block. Structure of the O,O′-diethyl methylphosphonothioate has been investigated by high resolution NMR. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 165.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 74 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 76-79 °C/13 mmHg (lit.) |
| Density | 1.055 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

