Holmium(III) perchlorate solution
ALDRICH/443875 - 40 wt. % in H2O, 99.9% trace metals basis
Synonym: Holmium perchlorate (Ho(ClO4 )3 ); Holmium triperchlorate
CAS Number: 14017-54-0
MDL Number: MFCD00064643
Linear Formula: Ho(ClO4)3
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% trace metals basis |
| concentration | 40 wt. % in H2O |
| density | 1.57 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| impurities | ≤1500.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/3ClHO4.Ho/c3*2-1(3,4)5 |
| InChI key | HRWMCDDQLSZQPE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: holmium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Ho+3].[O-]Cl(=O)(=O)=O.[ |
| vapor pressure | 0.12 psi ( 20 °C) |
| 1.68 psi ( 55 °C) |
| Application: | Holmium(III) perchlorate solution can be used: • As a precursor to synthesize Holmium(III) complex nanoparticles. • To study the stability of holmium oxide for the establishment of wavelength standards for spectrophotometer. |
| General description: | Holmium (III) perchlorate is a yellow solution widely used to verify the wavelength scale of UV/visible spectrophotometers with sharp absorption peaks at 200-900 nm. |
| Packaging: | 2, 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS03,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | O |
| Risk Statements | 8 |
| Safety Statements | 17 |
| RIDADR | UN 3211 5.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% trace metals basis |
| Density | 1.57 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352302 |



