N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-valinol
ALDRICH/444413 - 96%
CAS Number: 79069-14-0
Empirical Formula (Hill Notation): C10H21NO3
Molecular Weight: 203.28
MDL Number: MFCD00082635
Linear Formula: (CH3)2CHCH[NHCO2C(CH3)3]CH2OH
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 96% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| density | 0.995 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H21NO3/c1-7(2)8(6-1 |
| InChI key | OOQRRYDVICNJGC-MRVPVSSYSA |
| optical activity | [α]23/D −23°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)[C@@H](CO)NC(=O)OC(C |
| Application: | Starting material for the synthesis of enantiopure homo-β-amino acids. Used in the efficient synthesis of enantiopure tetrahydroisoquinolines. Intermediate in the one-pot conversion of amino acid carbamates to N-derivatized 2-oxazolidinones. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 96% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| Density | 0.995 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352209 |

