Diethyl 1,3,5-benzenetricarboxylate
ALDRICH/444707 - 95%
Synonym: Diethyl 5-
CAS Number: 4105-93-5
Empirical Formula (Hill Notation): C13H14O6
Molecular Weight: 266.25
MDL Number: MFCD00274230
Linear Formula: HO2CC6H3(CO2C2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| ester | |
| InChI | 1S/C13H14O6/c1-3-18-12(16 |
| InChI key | GAVXMTRMXPWCCV-UHFFFAOYSA |
| mp | 152-154 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)c1cc(cc(c1)C(=O)O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 152-154 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

