(R)-(−)-1-Aminoindane
ALDRICH/445347 - 97%
Synonym: (R)-(−)-1-Indanamine
CAS Number: 10277-74-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11N
Molecular Weight: 133.19
MDL Number: MFCD00216669
Linear Formula: C9H11N
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 96-97 °C/8 mmHg (lit.) |
| density | 1.038 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | Drug Control: Új pszichoaktív anyag / New psychoactive substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet. |
| drug control | Új pszichoaktív anyag / New psychoactive substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H11N/c10-9-6-5-7-3-1 |
| InChI key | XJEVHMGJSYVQBQ-SECBINFHSA |
| mp | 15 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −16.5°, c = 1.5 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N[C@@H]1CCc2ccccc12 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/37/38-51/53 |
| Safety Statements | 26-36-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 201.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 94 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 96-97 °C/8 mmHg (lit.) |
| mp | 15 °C (lit.) |
| Density | 1.038 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |



