(1S,4R)-cis-4-Acetoxy-2-cyclopenten-1-ol
ALDRICH/446041 - ≥99%
Synonym: (1R,3S)-(+)-cis-
CAS Number: 60410-16-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H10O3
Molecular Weight: 142.15
MDL Number: MFCD00078933
Linear Formula: C7H10O3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H10O3/c1-5(8)10-7-3- |
| InChI key | IJDYOKVVRXZCFD-RQJHMYQMSA |
| mp | 49-51 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +68°, c = 2.3 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)O[C@@H]1C[C@H](O)C= |
| Application: | (1S,4R)-cis-4-Acetoxy-2-cyclopenten- • A building block for the synthesis of biologically significant carbocyclic nucleosides and prostaglandins. • A starting material in the synthesis of azasugar analogs. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 49-51 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |

