Trichloro(pentamethylcyclopentadienyl)titanium(IV)
ALDRICH/446289 - 97%
CAS Number: 12129-06-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H15Cl3Ti
Molecular Weight: 289.45
MDL Number: MFCD00070434
Linear Formula: C10H15Cl3Ti
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C10H15.3ClH.Ti/c1-6-7( |
| InChI key | QCEOZLISXJGWSW-UHFFFAOYSA |
| mp | 200 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: titanium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Ti](Cl)Cl.C[C]1[C](C)[ |
| Application: | Catalyst for: • Transesterification reactions • Styrene polymerization • Piano-stool catalyst |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 200 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


