3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxybenzyl alcohol
ALDRICH/446424 - 97%
Synonym: 3,5-Di-tert-
CAS Number: 88-26-6
Empirical Formula (Hill Notation): C15H24O2
Molecular Weight: 236.35
EC Number: 201-815-6
MDL Number: MFCD00017254
Linear Formula: HOC6H2[C(CH3)3]2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C15H24O2/c1-14(2,3)11- |
| InChI key | HNURKXXMYARGAY-UHFFFAOYSA |
| mp | 139-141 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)c1cc(CO)cc(c1O)C( |
| Application: | 3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxybenzyl alcohol can be used as a reactant to synthesize: • 2,6-di-tert-butyl-4-(dodecylselanylme • Monomeric antioxidant by reacting with imidazole and N-[4-(chlorocarbonyl)pheny • Sulfur-containing butylated hydroxytoluene derivatives by reacting with aryl/alky dithiols. • 3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxybenzaldeh |
| General description: | 3,5-di-tert-butyl-4-hydro |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Hazard statements | H412 |
| Precautionary statements | P273 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| mp | 139-141 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

