Methyl 10-hydroxydecanoate
ALDRICH/447471 - technical grade, ≥90%
Synonym: Pd/C
CAS Number: 2640-94-0
Empirical Formula (Hill Notation): C11H22O3
Molecular Weight: 202.29
MDL Number: MFCD00239437
Linear Formula: HO(CH2)9CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% |
| density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| hydroxyl | |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C11H22O3/c1-14-11(13)9 |
| InChI key | NFJQGHRDVMDLKM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)CCCCCCCCCO |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 221.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 105.00 °C - closed cup |
| Purity | ≥90% |
| Density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

