(4R)-2-Hydroxy-5,5-dimethyl-4-phenyl-1,3,2-dioxaphosphorinan 2-oxide
ALDRICH/448427 - 98%
Synonym: (2R,4R)
CAS Number: 98674-80-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H15O4P
Molecular Weight: 242.21
MDL Number: MFCD00044976
Linear Formula: C11H15O4P
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | phenyl |
| phosphate | |
| impurities | <5% water |
| InChI | 1S/C11H15O4P/c1-11(2)8-14 |
| InChI key | PSZSDCWNBXVDFG-SNVBAGLBSA |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −62°, c = 0.5 in methanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)COP(O)(=O)O[C@@H]1c |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | (4R)-2-Hydroxy-5,5-dimethyl- • As a reactant in the phosphoalkoxylation of aromatic enones. • As a chiral resolving agent in the resolution of amino acids, amines, and amino alcohols. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |


