Potassium fluoride
ALDRICH/449148 - anhydrous, powder, ≥99.9% trace metals basis
Synonym: Potassium monofluoride; Potassium monofluoride (KF)
CAS Number: 7789-23-3
Empirical Formula (Hill Notation): FK
Molecular Weight: 58.10
EC Number: 232-151-5
MDL Number: MFCD00011398
Linear Formula: KF
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| cation traces | Cr: 1.6 ppm |
| Cs: 7.3 ppm | |
| Cu: 0 ppm | |
| Fe: 7.9 ppm | |
| Li: 0.4 ppm | |
| Mg: 0.3 ppm | |
| Na: 514.2 ppm | |
| Rb: 44.4 ppm | |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤1000.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/FH.K/h1H;/q;+1/p-1 |
| InChI key | NROKBHXJSPEDAR-UHFFFAOYSA |
| mp | 858 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: potassium |
| SMILES string | [F-].[K+] |
| solubility | water: soluble (923 g/l at 18 °C (64 °F)) |
| Application: | A versatile fluoride ion source used in a study of ion-specific swelling and de-swelling of ampholytic polymer gels, in the room temperature oxidation of noble metals in HF, and in the measurement of electronic polarizabilities of ions in polymers of alkali halides. |
| Application: | Potassium fluoride can be used:• To fabricate CIGS thin films solar cells. Efficiency increased by up to 21.7% after KF postdeposition treatment. This was due to the formation of a K-containing layer on the CIGS surface, which resulted in increased surface reactivity due to the formation of a bilayer structure in which a K—In—Se species covers the CIGSe compound. • To fabricate 2D vanadium carbide MXene for supercapacitor electrodes. • To synthesize sulfonyl fluoride through electrochemical oxidative coupling. • As an electrolyte additive for Li-ion batteries. • As a catalyst for ring-opening fluorination of cyclic thioethers. • To synthesize solid base catalysts, KF/Ca−Mg−Al hydrotalcite for the production of Biodiesel via transesterification reactions. |
| General description: | Potassium fluoride is a white crystalline solid that is highly soluble in water. It is a strong base widely used in the field of catalysis, polymer synthesis, and semiconductor devices. KF has a relatively high melting point. It dissolves well in hydrofluoric acid. However, KF is insoluble in alcohol. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H318 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25 |
| Safety Statements | 26-45 |
| RIDADR | UN 1812 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | 858 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



