Lanthanum(III) fluoride
ALDRICH/449857 - anhydrous, powder, 99.99% trace metals basis
Synonym: Lanthanum fluoride; Lanthanum trifluoride
CAS Number: 13709-38-1
Empirical Formula (Hill Notation): F3La
Molecular Weight: 195.90
EC Number: 237-252-8
MDL Number: MFCD00011073
Linear Formula: LaF3
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| density | 5.936 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤200.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/3FH.La/h3*1H;/q;;;+3/p |
| InChI key | BYMUNNMMXKDFEZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: lanthanum |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | F[La](F)F |
| Application: | Employed extensively in the preparation and study of fluoride glasses. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| Density | 5.936 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

