Sodium fluoride
ALDRICH/450022 - anhydrous, powder, 99.99% trace metals basis
Synonym: Sodium monofluoride; Sodium monofluoride (NaF)
CAS Number: 7681-49-4
Empirical Formula (Hill Notation): FNa
Molecular Weight: 41.99
EC Number: 231-667-8
MDL Number: MFCD00003524
Linear Formula: NaF
Product Type: Chemical
| application(s) | electroplating material synthesis precursor |
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/FH.Na/h1H;/q;+1/p-1 |
| InChI key | PUZPDOWCWNUUKD-UHFFFAOYSA |
| mp | 993 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: sodium |
| SMILES string | [F-].[Na+] |
| vapor pressure | 1.4 mmHg ( 0 °C) |
| Application: | Sodium fluoride can be used:• As a precursor to synthesize lanthanide fluoride nanoparticles for various applications. • To prepare aluminum nitride powder by solution combustion method. • As a catalyst for the synthesis of 2,4-disubstituted-1,3-thi |
| General description: | Sodium fluoride is a high-purity inorganic compound with a high refractive index and unique luminescent properties. It is widely used in the fields of nanomaterial synthesis, battery materials, organic synthesis, and the dental industry. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-32-36/38 |
| Safety Statements | 22-36-45 |
| RIDADR | UN 1690 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH032 |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 993 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


