Zinc chloride
ALDRICH/450111 - AnhydroBeads™, amorphous, −10 mesh, 99.99% trace metals basis
Synonym: Dichlorozinc
CAS Number: 7646-85-7
Empirical Formula (Hill Notation): Cl2Zn
Molecular Weight: 136.30
EC Number: 231-592-0
MDL Number: MFCD00011295
Linear Formula: ZnCl2
Product Type: Chemical
| application(s) | electroplating material synthesis precursor |
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | amorphous |
| grade | synthesis grade |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2ClH.Zn/h2*1H;/q;;+2/p |
| InChI key | JIAARYAFYJHUJI-UHFFFAOYSA |
| mp | 293 °C (lit.) |
| particle size | −10 mesh |
| product line | AnhydroBeads™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: zinc |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Cl-].[Cl-].[Zn++] |
| solubility | H2O: soluble |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 428 °C) |
| Application: | Used in the low temperature synthesis of nanocrystalline zinc oxide films. Also used in the synthesis of zinc oxide nanoparticles with low agglomeration. Aqueous suspensions of the nanoparticles displayed high transmittance in the visible light range, but exhibited strong absorption in the UV range. |
| Legal Information: | AnhydroBeads is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Packaging: | 5, 10, 50 g in ampule |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H410 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 22-34-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2331 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 293 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |




