Aluminum sulfate hydrate
ALDRICH/450308 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Aluminum sulfate hydrate; Dialuminum trisulfate hydrate
CAS Number: 17927-65-0
Empirical Formula (Hill Notation): Al2O12S3 · xH2O
Molecular Weight: 342.15 (anhydrous basis)
EC Number: 233-135-0
MDL Number: MFCD00149138
Linear Formula: Al2(SO4)3 · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| density | 1.69 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder and chunks |
| impurities | ≤30.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2Al.3H2O4S.H2O/c;;3*1- |
| InChI key | BUACSMWVFUNQET-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: aluminum |
| SMILES string | [Al+3].[Al+3].[H]O[H].[O- |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN3260 - class 8 - PG 3 - RQ - Corrosive solid, acidic, inorgani |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| Density | 1.69 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


