Gallium(III) bromide
ALDRICH/450863 - anhydrous, powder, 99.999% trace metals basis
Synonym: Gallium tribromide
CAS Number: 13450-88-9
Empirical Formula (Hill Notation): Br3Ga
Molecular Weight: 309.44
EC Number: 236-609-5
MDL Number: MFCD00016100
Linear Formula: GaBr3
Product Type: Chemical
| application(s) | electroplating material synthesis precursor |
| assay | 99.999% trace metals basis |
| bp | 279 °C (lit.) |
| density | 3.69 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/3BrH.Ga/h3*1H;/q;;;+3/ |
| InChI key | SRVXDMYFQIODQI-UHFFFAOYSA |
| mp | 121.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: gallium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Br[Ga](Br)Br |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-34 |
| Safety Statements | 8-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| bp | 279 °C (lit.) |
| mp | 121.5 °C (lit.) |
| Density | 3.69 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


