Manganese(II) chloride
ALDRICH/450995 - AnhydroBeads™, −10 mesh, 99.999% trace metals basis
Synonym: Manganese dichloride; Sacchite
CAS Number: 7773-01-5
Empirical Formula (Hill Notation): Cl2Mn
Molecular Weight: 125.84
MDL Number: MFCD00011114
Linear Formula: MnCl2
Product Type: Chemical
| application(s) | battery precursors catalysts electroplating material synthesis precursor |
| assay | 99.999% trace metals basis |
| density | 2.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | synthesis grade |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2ClH.Mn/h2*1H;/q;;+2/p |
| InChI key | GLFNIEUTAYBVOC-UHFFFAOYSA |
| mp | 652 °C (lit.) |
| particle size | −10 mesh |
| product line | AnhydroBeads™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: manganese |
| SMILES string | Cl[Mn]Cl |
| Application: | A novel high-spin hexanuclear Mn(III) cluster, [NaMn6(OMe)12(dbm)6]+, was synthesized via MnCl2 oxidation with simultaneous NaOMe promoted aggregation. This cluster has an unprecedented cyclic structure and 24 unpaired electrons in its ground state. Also used in the formation of an active Mn(0) species useful for radical cyclization reactions. |
| Legal Information: | AnhydroBeads is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Packaging: | 5, 25 g in ampule |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H318 - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 - P314 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 652 °C (lit.) |
| Density | 2.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |





