Calcium oxide
ALDRICH/451711 - anhydrous, powder, ≥99.99% trace metals basis
Synonym: Lime; Quicklime
CAS Number: 1305-78-8
Empirical Formula (Hill Notation): CaO
Molecular Weight: 56.08
EC Number: 215-138-9
MDL Number: MFCD00010911
Linear Formula: CaO
Product Type: Chemical
| application(s) | battery manufacturing |
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| bp | 2850 °C (lit.) |
| density | 3.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| InChI | 1S/Ca.O |
| InChI key | ODINCKMPIJJUCX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst core: calcium |
| SMILES string | O=[Ca] |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN1910 - class - PG 8 - Calcium oxide |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | does not flash |
| Flash Point(C) | does not flash |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| bp | 2850 °C (lit.) |
| Density | 3.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352303 |



