Benzo[a]pyrene-d12
ALDRICH/451797 - 98 atom % D
Synonym: Deuterated benzo[a]pyrene; 3,4-Benzopyrene-d12
CAS Number: 63466-71-7
Empirical Formula (Hill Notation): C20D12
Molecular Weight: 264.38
MDL Number: MFCD00143664
Linear Formula: C20D12
Product Type: Chemical
| application(s) | electronics |
| assay | 99% (CP) |
| bp | 495 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C20H12/c1-2-7-17-15(4- |
| InChI key | FMMWHPNWAFZXNH-AQZSQYOVSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+12 |
| mp | 177-180 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c2c(c |
| storage temp. | room temp |
| Application: | Benzo[a]pyrene-d12 can be used as a stable isotope internal standard for the quantification of benzo(a)pyrene content in specific food samples using gas chromatography/mass spectrometry. |
| General description: | Benzo[a]pyrene-d12 is an isotope-labeled analog of the polycyclic aromatic hydrocarbon benzo[a]pyrene, wherein all the carbon attached protons (C-H) are replaced by deuterium atoms. |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H340 - H350 - H360FD - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P273 - P280 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 45-46-60-61-43-50/53 |
| Safety Statements | 53-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 495 °C (lit.) |
| mp | 177-180 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352200 |




