Poly(methyl methacrylate), isotactic
ALDRICH/452130 - >80% isotactic
Synonym: Isotactic PMMA; Isotactic methyl methacrylate polymer; Isotactic poly(methyl methacrylate)
CAS Number: 25188-98-1
MDL Number: MFCD00134349
Linear Formula: (C5H8O2)n
Product Type: Chemical
| density | 1.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C12H18N3O8PS/c1-4-21-2 |
| InChI key | DOXUHDDTLHKPOE-GDNBJRDFSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [P](=O)(OCC)(OCC)OC(=O)C |
| Application: | The polymeric blend of isotatic (i-) poly-(methyl methacrylate) & 6,13-bis(triisopropylsily |
| General description: | i-PMMA can be prepared from t-C4H9MgBr. Structure of crystalline isotactic poly(methyl methacrylate) (i-PMMA) was investigated by X-ray diffraction and infra red spectroscopic techniques. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

