Pyridinium trifluoromethanesulfonate
ALDRICH/452300 - 97%
Synonym: Pyridinium triflate
CAS Number: 52193-54-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6F3NO3S
Molecular Weight: 229.18
MDL Number: MFCD00274656
Linear Formula: C6H6F3NO3S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| triflate | |
| InChI | 1S/C5H5N.CHF3O3S/c1-2-4-6 |
| InChI key | YWVYZMVYXAVAKS-UHFFFAOYSA |
| mp | 221-223 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | c1ccncc1.OS(=O)(=O)C(F)(F |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 221-223 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


