Sodium borohydride
ALDRICH/452890 - caplets (18 × 10 × 8 mm), 98%
Synonym: Vertellus; Sodium tetrahydridoborate
CAS Number: 16940-66-2
Empirical Formula (Hill Notation): H4BNa
Molecular Weight: 37.83
EC Number: 241-004-4
MDL Number: MFCD00003518
Linear Formula: NaBH4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| contains | ≤100 ppm MgCO3 as anticaking agent |
| form | caplets (18 × 10 × 8 mm) |
| InChI | 1S/BH4.Na/h1H4;/q-1;+1 |
| InChI key | YOQDYZUWIQVZSF-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| SMILES string | [BH4-].[Na+] |
| Application: | Sodium borohydride is a mild reducing agent commonly used for the reduction of aldehydes and ketones to their corresponding alcohols. It is also a promising candidate as a hydrogen carrier and storage media for polymer electrolyte membrane (PEM) fuel cells. NaBH4 caplets can be used for the synthesis of Ti3+-doped titanium dioxide powders from TiO2 powders. |
| Legal Information: | Vertellus product |
| Packaging: | 2 kg in steel drum |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H260 - H301 - H314 - H360F |
| Precautionary statements | P201 - P231 + P232 - P280 - P308 + P313 - P370 + P378 - P402 + P404 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 15-24/25-34 |
| Safety Statements | 22-26-36/37/39-43-45 |
| RIDADR | UN 1426 4.3 / PGI |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | 98% |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 26111700 |





