3,5-Dibromo-4-hydroxybenzaldehyde
ALDRICH/453137 - 98%
CAS Number: 2973-77-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4Br2O2
Molecular Weight: 279.91
EC Number: 221-017-1
MDL Number: MFCD00016980
Linear Formula: Br2C6H2(OH)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | aldehyde |
| bromo | |
| InChI | 1S/C7H4Br2O2/c8-5-1-4(3-1 |
| InChI key | SXRHGLQCOLNZPT-UHFFFAOYSA |
| mp | 181-185 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1c(Br)cc(C=O)cc1Br |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 181-185 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


