(3aS,4R,5S,6aR)-(+)-Hexahydro-5-hydroxy-4-(hydroxymethyl)-2H-cyclopenta[b]furan-2-one
ALDRICH/453218 - 98%
Synonym: (+)-Corey lactone
CAS Number: 76704-05-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H12O4
Molecular Weight: 172.18
MDL Number: MFCD00274285
Linear Formula: C8H12O4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H12O4/c9-3-5-4-1-8(1 |
| InChI key | VYTZWRCSPHQSFX-ZTYPAOSTSA |
| mp | 114-118 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +44°, c = 2.3 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@@H]1[C@@H](O)C[C@H]2 |
| Packaging: | 250 mg in amber glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 114-118 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |

