4-Iodobutyric acid
ALDRICH/453560 - 98%
CAS Number: 7425-27-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7IO2
Molecular Weight: 214.00
MDL Number: MFCD00015852
Linear Formula: I(CH2)3CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | carboxylic acid |
| iodo | |
| InChI | 1S/C4H7IO2/c5-3-1-2-4(6)7 |
| InChI key | HALXOXQZONRCAB-UHFFFAOYSA |
| mp | 37-40 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)CCCI |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 37-40 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


